Portugalski przeciwnik w 1/8 EHF Challenge Cup, analiza

W lutym 2019 roku odbędzie się dwumecz z portugalską drużyną Alavarium / Love Tiles, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej rywalkom analizując kilka aspektów, nie tylko sportowych. Geografia: Alavarium swoje mecze rozgrywa w miejscowości Aveiro położonej przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro, niecałe 9 km od Oceanu Atlantyckiego. To miasto przemysłowe z ważnym portem oceanicznym. Wielką atrakcją niemal całego miasteczka są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos (za wikipedią: „cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych”).

Zawodniczki oraz klub. Alavarium to zespół złożony tylko z krajowych zawodniczek, średnia wieku to zaledwie 21,89, dla porównania w Pogoni 23,33. Klub jest stosunkowo młody, jako oficjalną datę powstania podaje się 16 czerwca 1996 roku, od tego czasu dynamicznie się rozwijał i aktualnie w 10 drużynach trenuje około 200 zawodników. Żeńska piłka ręczna pojawiła się dopiero w 2002 roku, a w rozgrywkach ligowych swoją przygodę rozpoczęła w sezonie 2009/2010. Dwa lata później drużyna zadebiutowała w europejskich pucharach (Challenge Cup), jednak odpadła w 2 rundzie po rozegraniu dwóch spotkań. Przez 4 sezony bez powodzenia próbowała swoich sił w EHF Cup, jednak kończąc zawsze na samym początku rozgrywek. W zeszłym sezonie udało się wyeliminować serbski ZJRK Bor RTB, jednak w 3 rundzie górą była dobrze znana szczecińskim kibicom ekipa tureckiego Ardesen GSK. W obecnych rozgrywkach portugalki wyeliminowały ZRK Krivaja z Bośni i Hercegowiny wysoko wygrywając dwumecz 62:37. Liga. Na krajowych podwórkach Alavarium grało ze zmiennym szczęściem, jednak w ostatnich latach była to czołówka ligi. Po zdobytych mistrzostwach w latach 2013, 2014 i 2015 przyszedł czas kolejną dominację największego rywala – Madeira SAD. W zeszłym roku ekipa Alavarium zajęła 3 miejsce przegrywając w półfinale rozgrywek właśnie z Madeirą, ostatecznie zwycięstwo w dwumeczu z Maiastars dało upragniony brązowy medal.

Kluczowe zawodniczki: w obecnym sezonie 1ª Divisão de Andebol Feminino najskuteczniejszą zawodniczką drużyny Alavarium jest Carolina Monteiro, dwudziestoletnia lewoskrzydłowa może pochwalić się średnią 5.3 bramki na mecz. Dobrą formę prezentuje nie tylko w lidze krajowej, ale również w europejskich rozgrywkach, w dwóch dotychczas rozegranych meczach Carolina rzuciła łącznie 17 bramek! Drugą z czołowych zawodniczek pod względem ilości bramek jest Carolina Silva, która lidze rzucała dotychczas ze skutecznością 4,2 bramki na mecz. W kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2018 Portugalię reprezentowały dwie zawodniczki Alavarium / Love Tiles: Claudia Correia (7 bramek) i Soraia Fernandes (2 bramki).

Nazwa i inne ciekawostki. Alavarium / Love Tiles, drugi człon nazwy zespołu to nazwa producenta wyrobów ceramicznych, który ma swoją siedzibę w Aveiro. Zespół posiada własny hymn (klik) oraz kanał TV na youtube, na którym można obejrzeć rozgrywane spotkania nie tylko ligowe, ale również europejskich pucharów.

Recommended For You

About the Author: admin