Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2018 w pigułce

Od środy reprezentacja Polski w składzie z Darią Zawistowska rozpoczęła walkę w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2018. Celem tych rozgrywek jest wyłonienie najlepszych żeńskich reprezentacji narodowych w piłce ręcznej, które wystąpią w finałach tego turnieju. Sama impreza odbędzie się we Francji w terminie od 29 listopada do 16 grudnia 2018 roku. O organizację turnieju ubiegały się jeszcze Ukraina oraz Norwegia, jednak EHF ostatecznie najlepiej ocenił kandydaturę francuską. Co ciekawe, to pierwsza żeńskie mistrzostwa organizowane przez ten kraj, wcześniej odbywały się tutaj zawody o randze mistrzostw świata.

W turnieju finałowym weźmie udział szesnaście drużyn, automatycznie do mistrzostw zakwalifikowała się drużyna gospodarzy, pozostałe zaś rywalizować będą o piętnaście pozostałych miejsc. Chęć udziału w tym turnieju wyraziły prócz gospodyń trzydzieści dwie reprezentacje, toteż konieczne okazało się zorganizowanie preeliminacji, w których wystąpiło sześć najniżej sklasyfikowanych drużyn podzielonych na dwie trzyzespołowe grupy. Prawo gry w dalszej części eliminacji uzyskały zespoły z Wysp Owczych oraz Kosowa – dla obu był to pierwszy w historii awans do drugiej fazy kwalifikacji.

W drugiej fazie odbędzie się właściwy turniej eliminacyjny z udziałem 28 reprezentacji podzielonych na siedem grup po cztery zespoły. Awans do turnieju finałowego ME uzyskają zwycięzcy grup oraz drużyny z drugiego miejsca, a także najlepszy zespół spośród tych z trzecich miejsc. Przy ustalaniu ich hierarchii brane pod uwagę będą jedynie mecze z dwiema najlepszymi drużynami w grupie.

Aktualne tabele oraz wyniki dostępne są na stronach EHF – tutaj. 

Polki znalazły się w grupie 2, oprócz Włoch zmierzą się jeszcze ze Słowacją oraz Czarnogórą.

  • Runda 2: 1 października 2017, Słowacja – Polska
  • Runda 3: 21–22 marca 2018, Polska – Czarnogóra
  • Runda 4: 24–25 marca 2018, Czarnogóra – Polska
  • Runda 5: 30–31 maja 2018, Włochy – Polska
  • Runda 6: 2–3 czerwca 2018, Polska – Słowacja

Foto: Handball Polska/Facebook

Recommended For You

About the Author: admin